DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BASENJI


Basenji

Basenji (basendži, angl. Congo Dog) je lehký, velmi elegantní, středně velký pes.

Původ

Přesný původ není znám, ale podobní psi byli zobrazováni na kresbách v hrobkách egyptských faraonů. Předpokládá se, že vznikli z dávných polodivokých vlasatých psů, tzv. šensiů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejprimitivnějších a nejpůvodnějších, dodnes existujících plemen. V Kongu se využívali jako lovečtí psi, sloužící k nahánění zvěře do sítí.

Popis

Výška: pes 43cm, fena 40cm. Váha: pes 11kg, fena 9,5 kg. Má lesklou, krátkou a jemnou srst. Zbarvení je černobílé, červenobílé, trikolorní nebo žíhané s bílou. Vždy jsou však bílé tlapy, hruď a konec ocasu. Důležitá je především harmonická postava. Lehká kostra, má poněkud zkrácený formát a vzpřímený krk. Hlava je plochá, při vztyčených uších se na obličeji tvoří vrásky. Přechod od čela k čenichu je sotva zřetelný. Ocas vysoko nasazený, jednou nebo dvakrát zatočený nad hřbetem.

Zvláštností je, že není schopen štěkat, resp. neštěká v pravém slova smyslu. Basenji má hrtanový prostor menší ve srovnání s jinými domácími psy. Tato skutečnost způsobuje omezení pohybu hlasivek a tím znemožňuje štěkavý zvuk. I když je neštěkavý, přesto vůbec nelze říci, že je němý. Vládne celou řadu ostat zvuků, které jsou pro něj unikátní. 

Je velmi čistotný, o svou srst dokonce pečuje jako kočka.

Charakter

Basenji se vyznačuje nezávislou a tvrdohlavou povahou. Nerad se podřizuje příkazům. Na druhé straně je velice inteligentní a učenlivý. Je velice citlivý a potřebuje kontakt s člověkem. Upřednostňuje sluníčko a nemá rád déšť.
Je to nezbeda s radostí ze života. Je velmi energický a vyžaduje spoustu pohybu. V oblibě má sportovní disciplíny dostihy a coursing. Nelze ho chovat v kotci na zahradě, protože vyžaduje lásku a teplo domova. Nemá rád samotu a nade vše miluje přítomnost své rodiny.

Výchova

Od mládí je třeba důsledná výchova založena na toleranci bez hrubého zacházení. Bohužel nemůžeme počítat se stoprocentními výsledky, i když je velice učenlivý a chápavý. Vzhledem k silnému loveckému pudu je třeba používat na většině míst vodítko. Od malička je třeba zvykat ho na děti a další zvířata, aby z něho vyrostl přátelský pes.